DAN0120411S
Pneumatic actuators - AGO - Aluminium actuators DAN120 F05/F07
AGO - Aluminium double acting DA type DAN0120411S
Size:DAN120
ISO:F05/F07
Price list
Qty
add
to cart
Article Weight [kg] Torque 5,6 bar [Nm] Air volume [dm3/cycle] Spare seal
DAN0120411S 2.6 120 Nm 0.59 KGGI0018
GENERAL INFO
AGO - Aluminium double acting DA type
  • benefits
  • features
  • dimensions
  • materials
  • diagrams and breakaway torque
  • specifications
  • accessories
  • documents
1.Energized and self-lubricated strips
Less friction between piston and cylinder
It prevents the bonding of the seal to the cylinder even after long periods of inactivity
2.Slots, bushes and pins made by steel with hardness higher than 50 HRC
Higher resistance to the forces inside the actuator
3.Rolling friction between piston and slot
Less friction
Reduced friction between piston and shaft with consequently less wear on the relevant parts
Empowered Breakaway Torque (BTO & BTC)
5.Rolled cylinder
Less wear of the energized ties thanks to the low roughness of the surface
6. Stainless Steel shaft
Higher corrosion resistance
From sizes bigger than DAN15, NAMUR interface for solenoid valve is already integrated.
No need for extra plate.
100% in- house manufacturing process technology
Maximum control and accuracy in all the stages of the manufacturing process
ATEX Certificate
Installation is allowed in a potential explosive environment
Up to SIL 3 Certified
Guarantee of the high level of functional safety.
TECHNICAL FEATURES
Torque from 8 Nm to 8000 Nm.
Mounting flange according to EN ISO 5211
F03 - F04 - F05 - F07 - F10 - F12 - F14 - F16 - F25.
In accordance with EN 15714-3
Rotation angle: 92° (-1°, +91°)
Torque: directly proportional to the air supply (see table).
The code numbers after the DA/DAN letters, always correspond to the breakaway torque in Nm by 5,6 bar air supply.
ATEX version in conformity with directive 2014/34/EU. Please add
YX at the end of the code for ATEX version.
WORKING CONDITIONS
Air supply: 5,6 bar; maximum 8,4 bar (7 bar for DA8000).